Chutneye, relishe i warzywno-owocowe marynaty

Warzywno-owocowe marynaty – kwaskowate, słodkie, czasem pikantne, znane są w kuchniach na całym świecie. Stanowią doskonałe uzupełnienie pieczonych, grillowanych lub gotowanych mięs albo podawane są jako samodzielna przekąska. W Indiach popularne są chutneye (czyt. czatneje), a w Ameryce zajada się relishe. Chutney to słodkawo-kwaskowaty, gęsty dżem z owoców i warzyw, doprawiony cukrem, octem i korzennymi przyprawami. Relish jest od niego rzadszy, bardziej pikantny i często z dużą ilością cebuli.

Można przechowywać je szczelnie zamknięte w słoikach przez 3-4 miesiące, a po otwarciu zjeść w ciągu 1-2 tygodni. Poddane pasteryzacji możemy przechowywać nawet do roku.
W naszej rodzimej kuchni niezastąpione zimą są warzywne marynaty, przygotowane np. z papryki, ogórków, marchewki itd.

Warto wiedzieć, że:

Do przetworów równie dobrze nadają się mrożone owoce. Dzięki temu możemy przygotowywać kompozycje z owoców wczesnego lata z warzywami późnojesiennymi. Sok powstały podczas rozmrażania również dodajemy do przetworów.

Z gotowego sosu usuwamy przyprawy. Aby to ułatwić, można włożyć je do woreczka z gazy sterylizowanej.

Przetwory z warzyw i owoców smakują najlepiej po kilku tygodniach, gdy wszystkie smaki dokładnie się rozwiną.

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

2 komentarze

  1. wygląda ekstra ale proszę o podanie dokłanego przepisu co tam dałaś ile iczy to siępasterysuje ,interesuje mnie ten przepis z góry dziekuje Danuta

Możliwość komentowania została wyłączona.