Warzywa faszerowane

Wydrążo­ne warzywa napełnia się nadzieniem, które można zrobić z różnych surowców, np. z surowego lub obgotowanego mięsa połączonego z ryżem, grzyba­mi, kaszami, jarzynami lub namoczoną bułką. Po napełnieniu dusi się je z dodatkiem niewielkiej ilo­ści wody i tłuszczu. Gdy są miękkie, zalewa się je sosem i jeszcze chwilę dusi lub zapieka. Podaje się na gorąco zaraz po wyjęciu z piekarnika.
Dla uzupełnienia wartości odżywczych przed podaniem potrawy te należy posypać siekaną zie­leniną i uzupełnić surówkami.

Atrakcyjną formą podawania sałatek jest nadziewanie nimi takich warzyw, jak pomidory i ogórki. Pomidory i ogórki przeznaczone do fa­szerowania powinny być jednakowej wielkości i dojrzałe. Pomidory należy umyć i osuszyć, ogór­ki obrać, pomidorom ściąć „czapeczki”, ogórki pokrajać w poprzek na kawałki 4-5 cm. Wnętrza warzyw wydrąża się i napełnia sałatką tak, aby wystawała ona ponad pomidora lub ogórek. Po­wierzchnię pomidora przykrywa się odkrajaną „czapeczką”. Nadziane warzywa podaje się na li­stkach sałaty i ozdabia gęstym majonezem, mar­chwią, jajkiem lub liśćmi pora.

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

Jeden komentarz

  1. Nadziewane warzywa bardzo ciekawie wyglądają czasem nawet nie widać że były przekrawane. Osobiście lubię faszerowane pomidory

Możliwość komentowania została wyłączona.