Wydrążone warzywa napełnia się nadzieniem, które można zrobić z różnych surowców, np. z surowego lub obgotowanego mięsa połączonego z ryżem, grzybami, kaszami, jarzynami lub namoczoną bułką. Po napełnieniu dusi się je z dodatkiem niewielkiej ilości wody i tłuszczu. Gdy są miękkie, zalewa się je sosem i jeszcze chwilę dusi lub zapieka. Podaje się na gorąco zaraz po wyjęciu z piekarnika.
Dla uzupełnienia wartości odżywczych przed podaniem potrawy te należy posypać siekaną zieleniną i uzupełnić surówkami.
Atrakcyjną formą podawania sałatek jest nadziewanie nimi takich warzyw, jak pomidory i ogórki. Pomidory i ogórki przeznaczone do faszerowania powinny być jednakowej wielkości i dojrzałe. Pomidory należy umyć i osuszyć, ogórki obrać, pomidorom ściąć „czapeczki”, ogórki pokrajać w poprzek na kawałki 4-5 cm. Wnętrza warzyw wydrąża się i napełnia sałatką tak, aby wystawała ona ponad pomidora lub ogórek. Powierzchnię pomidora przykrywa się odkrajaną „czapeczką”. Nadziane warzywa podaje się na listkach sałaty i ozdabia gęstym majonezem, marchwią, jajkiem lub liśćmi pora.
Nadziewane warzywa bardzo ciekawie wyglądają czasem nawet nie widać że były przekrawane. Osobiście lubię faszerowane pomidory