Składniki
- podroby z karpia
- cebula
- 2 łyżki masła
- mąka
- jajko
- gorąca woda
Wykonanie
Podroby uzyskamy jeśli sami patroszymy karpie przed świętami. Po ogłuszeniu ryby, bardzo delikatnie przecinamy brzuch i wyjmujemy wnętrzności. Oddzielamy ostrożnie tzw. duszę, jelita i naprawdę bardzo ostrożnie szukamy żółci – wszystko wyrzucamy. Musi ona być zachowana w całości, bo zaleje nam podroby. Zostawiamy tylko same podroby. Dokładnie płuczemy. Z rybami najczęściej robimy dzień lub dwa przed wigilią. Dlatego też podroby z nich musimy przechowywać (1-2 dni) w lodówce. Następnie podroby gotujemy 10 minut i odcedzamy. Teraz na maśle należy zeszklić cebulę i usmażyć podroby, około 5-6 minut. Z mąki, gorącej wody przygotowujemy ciasto na pierogi. Dodajemy jajko i zagniatamy ciasto. Przesmażone podroby doprawiamy do smaku solą i pieprzem, zagniatamy widelcem lub siekamy nożem. Dodajemy jajko i mieszamy całość. Ciasto wałkujemy, wykrawamy pierogi i napełniamy farszem – dokładnie zlepiamy.
Ilość mąki na ciasto zależy od ilości podrobów (około pół kilograma na podroby z 5-6 ryb). Pierogi wrzucamy na gorącą wodę i gotujemy aż wypłyną. Podajemy polane masłem z cebulką.
Przeczytaj caly blog jest bardzo dobry
wykorzystam przy najbliższych świętach.
wielka niespodzianka!!! Myślałam,że takie pierogi wigilijne robi się tylko w mojej rodzinie!Pozwolę sobie tylko na małą modyfikację : na margarynie smażymy posiekaną cebulę ,podroby i…pokrojoną drobniutko skórkę z czerstwego chleba(z ok.1-2 kromek)-aż zmięknie i rozpadnie się;do tego trochę mielonego czarnego pieprzu,ale bez dodatku jajka.Nie wyobrażam sobie wigilii bez tych pierogów Pozdrawiam.
Ciekawy farsz na wigilijne pierogi , jeszcze takich nie jadłam.