Włosi do perfekcji opanowali sztukę przyrządzania niezliczonych wariantów stosunkowo tanich i prostych potraw. Zwłaszcza na południu Włoch, gdzie jeszcze do niedawna rejon ten należał do raczej ubogich zakątków Europy. Ta prostota potraw zyskała sobie sympatię w USA, dokąd trafiła wraz z emigrantami, a dopiero później W Europie. Ciekawostką jest to, że kuchnia włoska nie wiodła przez Alpy, ale przez ocean. Otóż imigranci włoscy do Ameryki przywieźli swoje obyczaje kulinarne, i to one właśnie ukształtowały niemal powszechnie obowiązujący obraz kuchni włoskiej zdominowanej przez pizzę, spaghetti czy ravioli.
Różnorodność smaków
Włochy pod względem tradycyjnej kuchni możemy podzielić na trzy rejony – kuchnia północna, środkowa i południowa. Na stole Włocha z północy jest więcej mięsa. Posuwając się na południe, jest go coraz mniej, ale za to więcej ryb i owoców morza (małż, skorupiaków itp), ale nade wszystko więcej potraw mącznych. Mięso pojawia się jako składnik sosów, farszów, rzadziej jako pieczyste.
Na północy do smażenia używa się niemal wyłącznie masła, w strefie środkowej wymiennie masło i oliwę, a na południu wyłacznie oliwę. To jedna z zasadniczych cech odróżniających główne strefy kulinarne Włoch.
Upodobania smakowe
Im dalej na południe, to potrawy bardziej ostrzejsze. Na samym południu i na Sycylii spotykamy kombinacje ostro-słodkie, zwłaszcza w sosach i farszach. Podstawowymi warzywami są pomidory i papryka, zaś owoce to głównie cytrusy. Jabłka, morele, gruszki, brzoskwinie chętniej zjadane są na północy Włoch.
Kuchnię włoską od innych krajów basenu Morza Śródziemnego wyróżnia większe upodobanie do potraw mącznych. Następną cechą jest szerokie zastosowanie serów. Ich rozmaitość jest wielka, a używa się ich jako nieodzowny dodatek do większości sosów, farszów i zapiekanek.
Makaron
Na uwagę zasługuje niezliczona ilość gatunków makaronów jak też sposób ich gotowania. Pomijając kształt, podstawowym ich składnikiem
jest mąka o wysokiej zawartości glutenu, co jest niezbędnym warunkiem dobrej jakości makaronów, oraz woda a niekiedy dodatki.
Włosi rozróżniają dwa podstawowe typy ciasta makaronowego – ciasta zagniatana bez dodatku jaj (pasta secca) oraz makarony jajeczne (pasta al’uovo).
Typową dla kuchni włoskiej metodą gotowania makaronu jest przyrządzanie go „al dente”. Polega ono na stosunkowo krótkim gotowaniu go w dużej ilości wody ok. 5-6 minut. Makron pozostaje wtedy elastyczny i stawia zębom lekki opór. Ma to znaczenie zwłaszcza przy przygotowywaniu makaronów faszerowanych i zapiekanek, gdyż zapobiega zmianie kształtu i konsystencji.
Z identycznego przeważnie ciasta sporządza się liczne odmiany pierożków.
Wino
Wino jest nieodzownym elementem posiłku we Włoszech. Produkuje się tam prawie wszystkie jego rodzaje, w niezliczonych wariantach i odmianach lokalnych. Wino towarzyszy Włochom niemal od urodzenia do później starości, używane jest nie tylko jako napój, ale stanowi także niezbędny składnik potraw rybnych, mięsnych, owoców morza i niemal wszystkich sosów.
Kuchnia włoska jest zdecydowanie moją ulubioną. Właśnie ta prostota i jednocześnie wyrafinowany smak są dla mnie ideałem. Najbardziej lubię wszelkiego rodzaju makarony z różnymi dodatkami, obowiązkowo wino i przekąski typu sery, oliwki, winogrona.
Kuchnia włoska to moje „numero uno”