Pokrzywa zwyczajna
Młode pędy zbieramy od przedwiośnia do maja, później do spożycia nadają się jedynie najmłodsze liście z wierzchołka pędu. Pokrzywa jest bardzo wartościowym pokarmem nie tylko dla drobiu, bydła, ale tez dla ludzi. Pokrzywę można dodawać do zup lub gotować jak szpinak, w niewielkiej ilości wody, z dodatkiem masła i czosnku. Sok lub herbatka z liści oczyszcza krew i wzmacnia organizm.
Więcej o właściwościach pokrzywy dowiemy się na stronie
Komosa biała
Komosa biała, zwana też lebiodką była kiedyś uprawiana jako warzywo. Jej młode liście można jeść na surowo, starsze trzeba gotować raz lub dwa razy, a wodę odlać. Jadalne są też nasiona, bogate w węglowodany i białka (dawniej robiono z nich mąkę). Przed spożyciem należy je namoczyć w wodzie, tak jak fasolę, a potem przepłukać. Tracą wówczas saponiny, które mogą wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Mniszek lekarski
Wszyscy znamy popularnego mlecza. Warto dodawać jego liście do wszelkich surówek. Nie wszyscy jednak go lubią ze względu na gorzkawy smak. Goryczka zaniknie, jeśli rośliny wybielimy – na kilka dni przed zbiorem przykrywamy naczyniem nie puszczającym światła). Z kwiatów mniszka można zrobić pyszny syrop i wino, a z korzeni namiastkę herbaty lub po wyprażeniu dodawać do kawy. Syrop możemy też dodawać do pierników jak miód.
Więcej o właściwościach mniszka można dowiedzieć się na stronie http://mamzdrowie.pl/mniszek-lekarski/
Uwaga
Do celów spożywczych wykorzystujemy jedynie rośliny zdrowe, rosnące z dala od dróg i nie pryskane środkami do ochrony roślin.
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.
W miarę możliwości należy robic zakupy w polckish sklepach i kupowac polskie produkty. To oczywiste. Mam nadzieje ze wcześniej czy pf3źniej wszyscy to zrozumieja.