Chwasty na talerzu

Pokrzywa zwyczajna

Młode pędy zbieramy od przedwiośnia do maja, później do spożycia nadają się jedynie najmłodsze liście z wierzchołka pędu. Pokrzywa jest bardzo wartościowym pokarmem nie tylko dla drobiu, bydła, ale tez dla ludzi. Pokrzywę można dodawać do zup lub gotować jak szpinak, w niewielkiej ilości wody, z dodatkiem masła i czosnku. Sok lub herbatka z liści oczyszcza krew i wzmacnia organizm.
Więcej o właściwościach pokrzywy dowiemy się na stronie

Komosa biała

Komosa biała, zwana też lebiodką była kiedyś uprawiana jako warzywo. Jej młode liście można jeść na surowo, starsze trzeba gotować raz lub dwa razy, a wodę odlać. Jadalne są też nasiona, bogate w węglowodany i białka (dawniej robiono z nich mąkę). Przed spożyciem należy je namoczyć w wodzie, tak jak fasolę, a potem przepłukać. Tracą wówczas saponiny, które mogą wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Mniszek lekarski

Wszyscy znamy popularnego mlecza. Warto dodawać jego liście do wszelkich surówek. Nie wszyscy jednak go lubią ze względu na gorzkawy smak. Goryczka zaniknie, jeśli rośliny wybielimy – na kilka dni przed zbiorem przykrywamy naczyniem nie puszczającym światła). Z kwiatów mniszka można zrobić pyszny syrop i wino, a z korzeni namiastkę herbaty lub po wyprażeniu dodawać do kawy. Syrop możemy też dodawać do pierników jak miód.
Więcej o właściwościach mniszka można dowiedzieć się na stronie http://mamzdrowie.pl/mniszek-lekarski/

Uwaga

Do celów spożywczych wykorzystujemy jedynie rośliny zdrowe, rosnące z dala od dróg i nie pryskane środkami do ochrony roślin.

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

Jeden komentarz

  1. W miarę możliwości należy robic zakupy w polckish sklepach i kupowac polskie produkty. To oczywiste. Mam nadzieje ze wcześniej czy pf3źniej wszyscy to zrozumieja.

Możliwość komentowania została wyłączona.