Marynowanie

Marynowanie polega na utrwalaniu owoców, warzyw, grzybów w zalewie z kwasu octowego, cytrynowego lub winnego z dodatkiem soli, cukru, aromatycznych przypraw. Marynaty mogą być łagodne lub ostre w smaku. Marynaty kwaśne robi się z warzyw i grzybów, a słodko kwaśne – łagodniejsze – z owoców i niektórych warzyw np. dynia.

Warzywa i owoce i grzyby przeznaczone do marynowania powinny być świeże, zdrowe, wymyte i oczyszczone. Aby pod wpływem gorącej zalewy lub podczas pasteryzacji nie pękały i nie kurczyły się, poddaje się je najpierw blanszowaniu, czyli krótkotrwałemu gotowaniu.

Do marynat należy używać najlepszego gatunku octu. Nie zaleca się stosowania octu z esencji octowej.
Marynaty do użytku nadają się dopiero po 2-3 tygodniach od sporządzenia. Po tym czasie ocet, sól, przyprawy smakowe przenikają z zalewy do surowca.

Słoki z marynatami przechowuje się w pomieszczeniach suchych, chłodnych, z dala od naświetlenia promieniami słonecznymi.

Marynat nie należy podawać dzieciom i osobom chorym.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uncategorized

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.