Wybór
Idealny okaz powinien mieć niebiesko-fioletowy kolor, lśniącą skórkę, regularny kształt (z mocniejszym zwężeniem przy nasadzie). Przy wyborze warto kierować się wagą, najlepiej gdy waży ok. 300 gram. Mamy wówczas pewność, że nasionka nie są jeszcze rozwinięte, a miąższ jest sprężysty i delikatny.
Przygotowanie warzywa
Po umyciu odetnij zdrewniałą część łodygi i pokrój bakłażan w plastry, kostkę lub paski (w zależności od rodzaju potrawy). Pokrojony bakłażan ułóż na deseczce lub tacy przykrytej papierowym ręcznikiem. Następnie posyp go solą. Zawarte w soli substancje sprawią, że z miąższu warzywa wypłynie nadmiar soku. To on jest główną przyczyną gorzkawego smaku bakłażana. Papierowy ręcznik w chłonie wilgoć. Ponadto sól sprawia, że podczas smażenia bakłażan nie będzie wchłaniał za dużo tłuszczu.
- Jeśli starasz się ograniczać sól, może zastąpić ją ją sokiem z cytryny.
Suszenie
Gdy upłynie pół godziny bakłażan puści sok. Zmień ręcznik na suchy. Przykryj nim plastry i delikatnie je przyciskaj. Można też ułożyć plastry na sicie i dokładnie przepłukać wodą. Niezależnie od wybranej metody, należy dokładnie osuszyć plastry ręcznikiem. Bakłażan nie będzie wówczas zbyt wilgotny i unikniemy pryskania tłuszczu podczas smażenia. Przyprawy będą się lepiej wchłaniać, a smak warzywa będzie głębszy.
Suszenie
Przed smażeniem posypujemy plastry przyprawami. Niezwykle delikatny smak bakłażana najlepiej pokreślą czosnek i pieprz. Warto też sięgnąć po zioła np. tymianek, oregano. Bakłażan najlepiej jest smażyć około 3 minut w mocno rozgrzanym głębokim tłuszczu np. oleju. Można też wcześniej obtoczyć warzywo w mące (będzie bardziej chrupiące). Tak usmażony bakłażan można podawać jako przekąskę lub jako dodatek do dań.