Mazurek – zajączek

Składniki:

na ciasto:

  • 250 g mąki pszennej
  • 180 g masła
  • 80 g miałkiego cukru
  • 4 żółtka

na masę czekoladową:

  • 1/2 puszki gotowej masy kajmakowej lub krówkowej
  • 1/2 tabliczki ciemnej czekolady deserowej
  • 3 łyżki mleka

dekoracja:

suszone morele, kolorowa posypka, posiekane orzechy włoskie, dwa całe migdały, lukier

Przygotowanie:

Ciasto: Utrzyj masło z cukrem pudrem i żółtkami, dodaj mąkę i wymieszaj. Uformuj kulę, a następnie owiń ją w folię w wstaw na godzinę do lodówki. Po tym czasie wyjmij ciasto, rozwałkuj je cienko. Wytnij z ciasta kształt zajęczej głowy. Możesz dla ułatwienia posłużyć się szablonem (narysuj kształt, jaki chcesz otrzymać na tekturze, wytnij nożyczkami i przyłóż do ciasta, nożykiem odrysuj kształt). Przełóż na wysmarowaną masłem i oprószoną bułką tartą formę. Z resztek uformuj ruloniki, którymi obtocz krawędzie zajęczej głowy. Powinny wystawać ponad poziom ciasta. Będą foremką dla masy. Piecz przez 15 min., w temp. 190 stopni.

Masa i dekoracja: 1/2 puszki masy wymieszaj z rozpuszczoną połową czekolady i 3 łyżkami mleka. Rób to w miseczce ustawionej nad parą, wtedy składniki masy łatwiej się połączą.

Upieczone ciasto wystudź, a następnie udekoruj. Zalej cały środek mazurka masą. Zrób nos z moreli, a z połówek moreli – gałki oczne, źrenice z migdałów. Wysyp orzechami i posypką policzki i uszy zajączka. Wąsy, rzęsy i grzywkę namaluj lukrem.

Odstaw ciasto w chłodne miejsce, aby masa stężała. Gotowe krój w kostkę i jedz, jak czekoladowo-orzechowe batoniki.

Smacznego!

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.