Rolada

Biszkopt

 • 4 jaja
 • 4 łyżki wrzątku
 • 12,5 dag cukru
 • 1 torebka cukru waniliowego
 • 7,5 dag mąki pszennej
 • 5 dag mąki ziemniaczanej
 • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  ok. 1/2 szklanki cukru do posypania rolady przed zawinięciem
  łyżka masła do wysmarowania papieru do pieczenia

Przygotowanie

Blaszkę wyłożyć arkuszem papieru, posmarować dokładnie masłem. Białka oddzielić od żółtek, każde włożyć do osobnej miski. Do żółtek wlać wodę i ubijać. Gdy powstanie lekko zawiesisty sos, wsypać 2/3 całej ilości cukru i ubijać dalej, aż nabierze konsystencji kremu. Ubić sztywną pianę z białek, wsypując pod koniec resztę cukru. Dodać pianę do jajecznej masy razem z mąką zmieszaną z proszkiem do pieczenia i lekko wymieszać, uważając, aby nie zostały resztki suchej mąki.

Ciasto rozsmarować cienką warstwą na całej powierzchni papieru do pieczenia. Wstawić do piekarnika nastawionego na 180 st. Piec 15 min.

Ciasto wyjąć i od razu posypać cukrem, przykryć ściereczką, następnie położyć na blaszkę deseczkę i odwrócić ciasto tak, aby znalazło się na niej dnem do góry. Zdjąć blaszkę. Papier od razu posmarować zwilżoną zimną wodą gąbką, a gdzy zacznie parować, usunąć go ostrożnie.

Zwinąć roladę razem ze ściereczką i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie odwinąć i znów zawinąć. Czynność tę powtarzać kilka razy aż do całkowitego wystygnięcia ciasta.

Roladę przełożyć dżemem lub kremem śmietankowym, karpatkowym, budyniowym i owocami albo galaretką.

Smacznego!

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

4 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.