Tajemnice kuchni – jajka

Jak rozpoznać kiedy jajko jest świeże?

  • Potrząsanie – jednodniowe jajko średniej wielkości waży około 50 g. Komora powietrzna wewnątrz jaka, bliżej zaokrąglonego końca, jest prawie niewidoczna. Z każdym dniem jako staje się coraz cięższe. Jeśli potrząśnie się świeżym jajkiem przy uchu, to nic nie słychać. W przypadku starszych jajek można usłyszeć słabe, głuche dźwięki.

  • W wodzie – świeże jajko włożone do wody opada na dno. Jeśli ma tydzień lub więcej, unosi się na powierzchni.

  • Po rozbiciu – białko musi tworzyć wokół żółtka grubą, mocną warstwę, nie powinno być płynne. Zbadać należy też zapach i barwę żółtka. Zwracam uwagę, że nie należy się sugerować pięknym żółtym kolorem żółtka, bo taki też można obecnie uzyskać sztucznie.

Uwaga!

Do przechowywania nie należy myć jajek, nawet jeśli kury zostawiły na nich swoje ślady. Mycie niszczy naturalną warstwę ochronną i jajka szybciej się psują.

Jak długo jajko jest świeże?

W zasadzie jajko jest świeże dwa tygodnie i należy trzymać się tego terminu. Nie polecam kupowania jajek chłodniczych.

Uwaga!

Ponieważ jajka bardzo łatwo przechwytują różne zapachy, nie trzymajmy ich w lodówce w pobliżu czosnku, cebuli, porów.

Jak przechowywać żółtko?

Wkładamy je do małego naczynia i ostrożnie zalewamy zimną wodą. Można też zalać żółtko olejem. W ten sposób tworzy się warstwa ochronna i żółtko nie wysycha. Tak zalane żółtka należy przechowywać w lodówce.

Dlaczego jajka podczas gotowania pękają?

Nie wkładać jajek prosto z lodówki do wrzącej wody, bo wtedy pękają. Wyjmij trochę wcześniej i odczekaj, aż osiągną temperaturę pokojową albo szerszą stronę jajka ostrożnie nakłuj igłą.

Jak obrać bez trudu ugotowane jajka?

Po ugotowaniu trzeba je ostudzić pod zimną bieżącą wodą. Wówczas będzie łatwiej zdjąć z nich skorupkę.

Które jajka są najlepsze?

Oczywiście sprawa jest prosta, od tych kur, które są hodowane w naturalnym środowisku, mówimy wówczas, że najlepsze jajka od od kur „szczęśliwych”. Są one droższe od jajek chłodniczych, jednak istotna różnica w smaku.

Jak uzyskać połysk na sadzonym jajku?

Nie należy solić podczas smażenia, sól odbiera mu połysk. Przyprawiamy dopiero na talerzu.

Jak uzyskać doskonałe sadzone jajko?

Jajka wybija się na lekko podgrzane masło i smaży około 3-4 minuty. Następnie patelnię przykrywamy i smażymy kolejne 2-3 minuty.

Uwaga!

Jeśli patelnia jest za zimna, spód jajek sadzonych będzie zbyt twardy.

Dlaczego gotowane jajko skleja się podczas krojenia?

Przed każdym cięciem zanurzamy nóż w zimnej lub gorącej wodzie – żółtko się będzie sklejać.

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.