Pascha

Pascha to tradycyjny wielkanocny deser, wywodzący się z kuchni kresowej. Głównymi składnikami są biały ser, żółtka, śmietana i masło. Dodatki do paschy – cukier i bakalie są produktami luksusowymi, symbolizującymi bogactwo i dobrobyt. Należy pamiętać, że choć jest pyszna, to również kaloryczna. Wystarczy kawałek, aby rozkoszować się jej smakiem.

Składniki:

  • 1 kg tłustego białego sera (trzykrotnie mielonego)
  • 250g masła
  • 2 szklanki cukru pudru
  • 6 żółtek
  • 250 ml gęstej śmietany
  • ok. 100g bakalii (rodzynek, skórki pomarańczowej, orzechów)
  • aromat waniliowy

Przygotowanie:

Masło utrzeć z cukrem. Stopniowo dodawać żółtka i dalej ucierać. Następnie, nie przerywając ucierania, dodawać po łyżce ser i śmietanę. Dolać kilka kropel aromatu waniliowego. Na koniec dodać sparzone wrzątkiem i osuszone bakalie (większe dobrze jest posiekać). Miseczkę lub specjalne naczynie do paschy wyłożyć gazą. Zapełnić pojemnik masą serową, przykryć wystającymi kawałkami gazy, obciążyć np. garnkiem z wodą lub inną, większą miską. Wstawić do lodówki na 24 godziny. Aby wyjąć paschę należy naczynie odwrócić dnem do góry, ostrożnie wyjąć paschę i zdjąć gazę. Deser można udekorować kandyzowanymi owocami, posypką lub cukrowymi kwiatkami. Na talerzyku można podać ją przyozdobioną bukszpanem i barwinkiem.

Smacznego!

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

2 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.