Kluski śląskie

Składniki

  • ziemniaki
  • mąka ziemniaczana
  • jajko (niekoniecznie)

Wykonanie

Ziemniaki obrać i ugotować. Odlać wodę, dokładnie pognieść (można przepuścić przez praskę). Ostudzić. Do klusek można też użyć ziemniaków, które nam zostały z poprzedniego dnia. Ziemniaki wyłożyć do miski podzielić na 4 części. Odłożyć jedną część i dodać taką ilość mąki ziemniaczanej aby wypełnić lukę po ziemniakach. Dokładamy odłożone ziemniaki i wszystko dokładnie wyrobiamy na gładkie ciasto. Formować kluski dowolnej wielkości, z jednej strony robić wgłębienie. Zagotować wodę, posolić, wrzucać kluski na wrzątek i delikatnie gotować aż wypłyną.

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

16 komentarzy

  1. Do klusek śląskich napewno nie dodaje się jajka- bo wyjdzie coś na kształt knedli bez nadzienia, a to zupełnie coś innego.

  2. Dodaje się jajko i jeszcze trochę soli i potem wszystko wyrabiamy i robimy kluski :)

  3. Tak do klusek slaskich dodaje sie jajko i sa wedlug tego przepisu wspaniale .

  4. nie umiem gotować a jestem młodą bezrobotną żoną. spróbuje zrobić te kluski bo wyglądają na łatwe

  5. Kiedy przypomnę sobie pierwsze kluski śląskie, które zrobiłam i którymi można było wybijać szyby, jakoś ciężko mi zrobić kolejne podejście do tego typu potraw….ale być może według tego przepisu wyjdzie mi coś sensownego. :)

  6. Kluski bez jajek jeszcze nie robilam ale zaraz spróbuje bo akurat nie mam jaj i żadnego innego pomysłu na obiad… :)

Możliwość komentowania została wyłączona.