Olej kokosowy w kuchni

W XXI wieku moda na zdrową żywność jest coraz bardziej popularna. Wszyscy chcemy żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem. Szukamy żywności zdrowej, pozbawionej sztucznych nawozów, ulepszaczy, barwników itd. Staramy się również zdrowo gotować i używać dobrych produktów, w tym także zdrowych tłuszczów. Godnym polecenia jest olej kokosowy.

Właściwości

Jest smaczny, zdrowy, ma mniej kalorii, jest łatwo przyswajalny, bogaty w witaminy i minerały.
Istotną cechą oleju kokosowego jest jego wyjątkowa trwałość. Większość olejów jest wrażliwa na temperaturę i szybko traci swoje dobroczynne właściwości. W przypadku oleju kokosowego kwasy tłuszczowego w nim zawarte są odporne na wysoką temperaturę i nie ulegają tak łatwo zepsuciu. Należy tutaj napisać, że przecież w krajach tropikalnych przechowywany jest on w normalnych warunkach i niechłodzonych pomieszczeniach. Nie należy go oczywiście wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom olej kokosowy nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Nie spali się i nie wydzieli rakotwórczych związków. Nadaje się również do smarowania pieczywa, pieczenia.
Znajduje także zastosowanie w medycynie i kosmetyce.

Olej kokosowy odchudza

Oleju kokosowy powinny do swojej kuchni wprowadzić osoby, które nie tylko dają o swoje zdrowie, ale również te, które chcą stracić na wadze. Dzięki swoim właściwościom olej ten lepiej się wchłania i nie odkłada się w tkankach w postaci tłuszczu i cholesterolu. Organizm zużywa go do produkcji energii, a nie do odkładania się.

Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym mogą go więc używać wegetarianie i weganie.

Również dla dzieci

Dobra przyswajalność oleju kokosego sprawia, że jest on doskonałym tłuszczem nadającym się dla dzieci i osób z problemami żołądkowymi

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.