Kurczak – wybór i przygotowanie

Wybór kurczaka

Kurczaka można przygotować na wiele sposobów. Mięso kurczaka jest delikatne i lekkostrawne. Dania z drobiu będą smaczniejsze jeśli do ich przyrządzania wybierzemy mięso z młodego drobiu. Jeśli dysponujemy starszą sztuką – kurą lub kogutem, to przygotowanie potraw będzie wymagało trochę więcej czasu.
Świeży kurczak ma lepszy i bogatszy smak niż mrożony. Aby mięso było kruche i soczyste, dobrze jest najpierw wymoczyć go prze pół godziny w ciepłej, osolonej wodzie (1 łyżeczka soli na 2 litry wody).
Zanim przystąpimy do przyrządzania potraw z kurczaka, musimy umyć go z zewnątrz i od wewnątrz. Jeśli mamy kurczaka mrożonego, rozmrażamy go stopniowo, w temperaturze pokojowej. Po każdej czynności należy dokładnie umyć ręce.

Pieczenie kurczaka

Pieczony kurczak z chrupiącą skórką to z pewnością danie wielu smakoszy. Tajemnica soczystego mięsa i kruchej skórki kryje się w półgodzinnym moczeniu tuszki w ciepłej wodzie z solą, a potem delikatnym natarciu jej roztopionym masłem lub olejem. Tak przygotowanego kurczaka należy przełożyć do wysmarowanej tłuszczem brytfanny i wstawić do dobrze rozgrzanego piekarnika.

Jeśli nie chcemy by piekarnik został zbrudzony i aby nie polewać kurczaka podczas pieczenia, można przykryć go lnianą ściereczką namoczoną w roztopionym tłuszczu.

Kurczaka możemy również przyrządzać na grillu i ruszcie. Wówczas przed pieczeniem należy mięso pokroić na porcje i zamarynować w oliwie z oliwek z ziołami. Przykryć i wstawić do lodówki na 24 godziny.

Gotowanie

Umytego kurczaka umieszczamy w dużym garnku z zimną wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy aż mięso będzie miękkie. Warzywa: marchew, seler, por, cebula, pietruszka – obieramy i wrzucamy na gotującą się zupę.

Krojenie

Do porcjowania kurczaka musimy mieć dobrze naostrzony nóż lub specjalne nożyce do drobiu. Dzielenie rozpoczyna się od ułożenia tuszki piersią do góry. Po oddzieleniu nóżek, skrzydełek oraz po odkrojeniu jednej piersi, należy odwrócić kurczaka tak, aby jego szyja zwrócona była przodem do krojącego. Powtórzyć czynności.

Autor: Alicja Stawarz

Mama czwórki dzieci. Jest również babcią, z czego szczególnie jest dumna. Uwielbia swoje wnuki. Posiadając liczna rodzinę musiała sobie radzić w trudnych czasach kiedy to brakowało wielu produktów w sklepach. Jednak była w tej sytuacji, że nie pracowała wówczas zawodowo i mogła więcej czasu poświęcić na gotowanie czy pieczenie. Bardzo ją cieszy kiedy wszystko smakuje rodzinie jak też gościom.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.