Zielona sałatka z włoską nutą
Zielona sałatka, delikatnie włoska, idealna do obiadu, ale po delikatnych modyfikacjach mogąca służyć jako samodzielne danie.
Składniki
- 3 porcje do obiadu lub 2 samodzielne:
- Pół opakowania rukoli
- Pół główki sałaty lodowej (można je zastąpić mieszanką sałat)
- Spory ogórek wężowy
- 10-12 zielonych oliwek
- 10-12 czarnych oliwek
- 1 duży pomidor (lub pomidorki cherry, jeśli wolicie słodsze pomidory)
- Troszkę twardego sera (ja użyłam, paczkowanych już wiórków Corregio, może być też parmezan, dziudgas lub inny tego typu)
- 1,5 łyżki octu balsamicznego
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- Sól
- Świeżo zmielony pieprz
- Opcjonalnie:
- 6-8 plastrów długo dojrzewającej szynki (parmeńskiej lub tańszej szwarcwaldzkiej lub innej tego typu)
- 2 garście grzanek bazyliowych (czerstwe pieczywo, najlepiej bułka lub bagietka, pokrojone w kostkę i podsmażone na złoty kolor na odrobinie oliwy z oliwek posypane w trakcie smażenia bazylią)
Sposób przygotowania
Rukolę i sałatę umyć i wysuszyć, sałatę porwać dość drobno. Oliwki zielone i czarne posiekać w plasterki (jak ktoś woli można też zostawić w całości). Pomidora pokroić w kostkę (ok. 2cm) lub przekroić na pół pomidorki cherry. Jeśli sałatka ma być daniem samodzielnym szynkę pokroić na mniejsze kawałki (przyda się bardzo ostry nóż) i przygotować grzanki bazyliowe. Wymieszać wszystko i posypać obficie serem w wiórkach lub płatkach.
Przygotować sos balsamiczny (przepis pochodzi z Kwestii Smaku: dokładnie wymieszać, najlepiej trzepaczką, ocet, oliwę, sól i pieprz.
Sałatkę polać sosem tuż przed podaniem. Do wymieszanej sałatki wrzucić grzanki.
Podobne przepisy:
Recenzje przepisu:
-
Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Zarejestruj.






Poleć znajomym