Sernik z truskawkami i chrupiącą niespodzianką
Ten sernik to kwintesencja tego, co w wypiekach tego rodziaju najwspanialsze. Pyszny biszkopt, tworzacy chrupiaca skorupke na gorze, delikatny krem z twarorzku i serka maskarpone z warstwa musu z truskawek, uwienczony truskawkowymi polowkami...Bajka dla podniebienia!
Składniki
- Zrodlo przepisu Kwestia Smaku, cytuje za Asia:
- Biszkopt:
- • 3 jajka, oddzielnie żółtka i białka
- • 1 szklanka cukru pudru
- • 1/3 szklanki (50 g) mąki pszennej
- • 1/3 szklanki (50 g) mąki ziemniaczanej
- Krem:
- • 250 g śmietankowego sera twarogowego (zmielonego jak na serniki)
- • 3/4 szklanki cukru pudru
- • 500 g serka mascarpone
- • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- • 2 łyżki soku z cytryny
- • 3 łyżki mleka
- • 1 łyżka wody różanej (niekoniecznie)
- Mus truskawkowy:
- • 1 szklanka truskawek
- • 5 łyżek cukru pudru
- • 1 łyżka żelatyny
- oraz:
- • około 600 g truskawek
- • cukier puder i liście mięty do dekoracji
Sposób przygotowania
Biszkopt:
* Formę o średnicy 21 cm z odpinaną obręczą posmarować masłem i oprószyć bułką tartą lub zmielonymi migdałami. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
* Żółtka ucierać z połową cukru pudru przez około 5 minut, aż powstanie gęsta i puszysta piana.
* W drugiej misce ubijać białka z resztą cukru pudru przez około 5 minut, aż powstanie sztywna i błyszcząca piana. Połączyć ją z utartymi żółtkami (można mikserem na wolnych obrotach lub drewnianą łyżką), a następnie z przesianą mąką pszenną i ziemniaczaną.
* Masę wyłożyć do przygotowanej formy i piec przez około 30 minut, aż wierzch ciasta będzie złoty i chrupiący. Studzić przez 15 minut w formie, następnie wyjąć ciasto na kratkę i całkowicie ostudzić.
Krem: Mikserem ubijać śmietankowy ser twarogowy z cukrem pudrem przez około 4 minuty, aż będzie gładki. Dodawać, w dość krótkich odstępach czasowych, po jednej łyżce ser mascarpone, cały czas miksując oraz resztę składników: ekstrakt z wanilii, sok z cytryny, mleko i wodę różaną jeśli jej używamy.
Mus truskawkowy: Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Zmiksować blenderem truskawki z cukrem pudrem na mus, podgrzać w rondelku. Żelatynę rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody, wlać do rondelka z musem truskawkowymi i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Ostudzić.
Wykończenie: Biszkopt przekroić poziomo na 2 części, dolną część ułożyć na paterze, rozsmarować na nim ostudzony i tężejący mus truskawkowy. Założyć obręcz tortownicy i dookoła ustawić połówki truskawek. Resztę truskawek przekroić również na połówki i wyłożyć na spód, tak aby leżały jedna obok drugiej. Przykryć kremem i drugim krążkiem biszkoptu. Posypać cukrem pudrem i wstawić do lodówki na minimum 1 - 2 godziny, przed podaniem udekorować listkami mięty.
Smacznego!
Podobne przepisy:
Recenzje przepisu:
-
Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Zarejestruj.






Poleć znajomym